Fri fragt på ordrer
over 599 DKK
30 dages returret
40 års erfaring
Godkendt af fødevarestyrelsen
Smileyordning
Beskrivelse
USB datalogger vandtæt og m. udvidet temperaturområde model EL-USB-1-PRO.
Har du brug for en robust vandtæt smart og let anvendelig datalogger med er ekstra stort temperaturområde (-40 til +125°C) og en stor nøjagtighed (±0,2°C) så er denne USB-1-PRO datalogger måske lige den som du leder efter.
Dens data-memory har plads til 32.510 logninger måleopløsningen er på 0,1°C og loggefrekvensen kan vælges fra 1 sekund til 12 timer. Alt i alt funktioner som gør denne lille USB-datalogger anvendelig til rigtig mange forskellige formål.
Via det medfølgende EasyLog PC program er det nemt at opsætte loggeren samt at efterfølgende aflæse de opsamlede måledata.
Loggeren tilsluttes direkte til PC’en via dens USB stik. De loggede data får du vist i grafisk format såvel som i data-list-format med tidsstemplinger for hver logning. Det er naturligvis også muligt at eksporterer de loggede data til Excel-format.
Dataloggeren leveres komplet inkl. batteri som giver strøm nok til 2 års brug samt et vægbeslag.
Via den letanvendelige “EasyLog software” kan du
- navngive din logger
- vælge måleparameter (°C/°F)
- vælge loggefrekvensen (hvor ofte skal den logge)
- sætte en høj og en lav temperatur-alarm-grænse
- bestemme om logningen skal starte øjeblikkeligt eller via en tidsforsinkelse.
Tekniske specifikationer
| Måleområde | -40 til +125°C |
| Måleopløsning | 0,1°C |
| Målenøjagtighed | ±0,2°C |
| Loggefrekvens | Valgbar fra 1 sek. til 12 timer |
| Materiale | Rustfrit stål (316) |
| Batteriforbrug | 2 år (ved 80°C og 10 sek. loggefrekvens) |
| Batteritype | 1 stk. 3,6V 2/3 AA (medfølger!) |
| Antal logninger | 32.510 |
| Logger start | Øjeblikkeligt eller forsinket |
| Alarm muligheder | Bruger valgbarre høj/lav |
| PC software | Medfølger (downloades) |
| Dimensioner | Ø18 x 110 mm. |
| Tæthedsgrad | IP67 |
| Medfølgende tilbehør | Vægbeslag |
Relaterede varer
EL-WiFi-T /T+ WiFi datalogger med indbygget høj/ekstre-høj målenøjagtighed
WiFi temperatur datalogger med intern sensor
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 962,50 DKK
Inkl. moms
WiFi Data logger with internal temperature and Humidity sensors
WiFi temperatur + fugt datalogger med interne sensorer
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
1.325,00 DKK – 1.681,25 DKKInkl. moms
USB Data logger with 0-30V dc input
USB Spændings datalogger inkl. PC software
På lager
WiFi baseret trådløs rumtemperatur og fugt alarmenhed, med intern sensor
EL-Wireless-Alert-TH. Mini trådløs temperatur/fugt WiFi sensor. Sender alarm/advarsels e-mails.
På lager
IP67 Bag for Cold Chain data logger EL-CC-1
5 stk. vandtætte poser til brug for EasyLog dataloggere.
På lager
EL-MOTE-TH/TH+ Cloud-baseret fugt og temperatur datalogger, med høj/ekstra høj nøjagtighed
WiFi temp. datalogger med 2 stk. nøjagtige/ekstra nøjagtige eksterne sensorer
I restordre
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
1.325,00 DKK – 1.681,25 DKKInkl. moms
WiFi Data logger with Dual connector for external TC probe
WiFi datalogger med 2 stk. Thermocouple indgange
På lager
Low Cost USB Temperature Data logger
Mini USB-temperatur datalogger, inkl. PC software
På lager
