Fri fragt på ordrer
over 599 DKK
30 dages returret
40 års erfaring
Godkendt af fødevarestyrelsen
Smileyordning
Beskrivelse
USB-baseret vandtæt datalogger model EL-USB-1.
Har du brug for en lille smart simpel og billig datalogger så er denne USB-1 datalogger måske lige den som du leder efter.
Dens data-memory er på 16.000 logninger og med et temperaturområde fra -35 til +80°C samt en opløsning på 0,5°C og brugervalgt loggefrekvens fra 10 sekunder til 12 timer er denne lille USB-datalogger anvendelig til lidt af hvert.
Via det medfølgende EasyLog PC program er det nemt at opsætte loggeren samt at efterfølgende aflæse de opsamlede måledata.
Loggeren tilsluttes direkte til PC’en via dens USB stik. De loggede data får du vist i grafisk format såvel som i data-list-format med tidsstemplinger for hver logning.
Dataloggeren leveres komplet inkl. et lithium metal-batteri som giver strøm nok til 3 års brug.
Via den letanvendelige “EasyLog software” kan du
- navngive din logger
- vælge måleparameter (°C/°CF)
- vælge loggefrekvensen
- sætte en høj og en lav temperatur-alarm-grænse
- bestemme om logningen skal starte øjeblikkeligt eller via en tidsforsinkelse.
Tekniske specifikationer
| Måleområde | -35 til +80°C |
| Måleopløsning | 0,5°C |
| Målenøjagtighed | ±0,5°C |
| Loggefrekvens | Valgbar fra 10 sek. til 12 timer |
| Status indikatorer | Rød gul og grøn LED's |
| Batterilevetid (ca.) | 3 år |
| Batteritype | 1 stk. 3,6V ½ AA (medfølger!) |
| Antal logninger | 16.382 |
| Logger start | Øjeblikkeligt eller forsinket |
| Alarm muligheder | Bruger valgbarre høj/lav |
| PC software | Medfølger (downloades) |
| Dimensioner | 99 x 25 x 23 mm. |
| Tæthedsgrad | IP67 |
| Medfølgende tilbehør | Vægbeslag |
Relaterede varer
Pad-Thermometer with connector for external TC probe
Datalogger-Termometer med "Touch" skærm Inkl. PC software ...
I restordre
USB Data logger with 0-30V dc input
USB Spændings datalogger inkl. PC software
På lager
USB Data logger with 4-20 mA input
4-20mA USB-datalogger inkl. PC software
På lager
Mini dataloggere for lager temperaturer + kølere og frysere
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
171,88 DKK – 182,50 DKKInkl. moms
USB Data logger with sensor for 3-1000 ppm CO
CO USB-datalogger med intern sensor, inkl. software
I restordre
WiFi vaccine monitoring Data logger with Glycol bottle probe
WiFi temperatur datalogger kit med ekstern sensor og glycose flaske
I restordre
EL-WiFi-T /T+ WiFi datalogger med indbygget høj/ekstre-høj målenøjagtighed
WiFi temperatur datalogger med intern sensor
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 962,50 DKK
Inkl. moms
IP67 Bag for Cold Chain data logger EL-CC-1
5 stk. vandtætte poser til brug for EasyLog dataloggere.
På lager
