USB Temperature and Humidity Data logger, high accuracy
USB-temperatur fugt og dugpunkts datalogger
med ekstra stor nøjagtighed. inkl. PC software
868,75 DKKInkl. moms
I restordre (Forventet leveringstid ca. 14 dage)
-
- Standard kalibrering
Tilgængelig på restordre
Fri fragt på ordrer
over 599 DKK
30 dages returret
40 års erfaring
Godkendt af fødevarestyrelsen
Smileyordning
Beskrivelse
USB-baseret vandtæt temperatur fugt og dugpunkts datalogger med ekstra høj nøjagtighed.
Har du brug for en lille smart simpel og billig datalogger til logning af temperatur såvel som fugt og evt. dugpunkt så er denne USB-2+ datalogger måske lige den som du leder efter.
Dens data-memory er på 16382 logninger og med et temperaturområde fra -35 til +80°C samt et måleområde for relativ luftfugtighed fra 0 til 100% er denne lille USB-datalogger anvendelig til lidt af hvert.
Via det medfølgende EasyLog PC program er det nemt at opsætte loggeren samt at efterfølgende aflæse de opsamlede måledata.
Loggeren tilsluttes direkte til PC’en via dens USB stik. De loggede data får du vist i grafisk format såvel som i data-list-format med tidsstemplinger for hver logning.
Dugpunktet er en beregnet størrelse som bliver registreret for hver eneste logning om ønsket.
Dataloggeren leveres komplet inkl. et batteri som giver strøm nok til 3 års brug samt et beslag til brug for vægmontage.
Via den letanvendelige “EasyLog software” kan du
- navngive din logger
- vælge måleparameter (°C/°CF)
- vælge loggefrekvensen (fra 10 sek. til 12 timer)
- sætte en høj og en lav temperatur-alarm-grænse
- bestemme om logningen skal starte øjeblikkeligt eller via en tidsforsinkelse.
Tekniske specifikationer
| Temperatur måleområde | -35 til +80°C |
| Temperatur måleopløsning | 0,5°C |
| Temperatur målenøjagtighed | ±0,45°C |
| Fugt måleområde | 0 til 100% |
| Fugt måleopløsning | 0,5%RH |
| Fugt målenøjagtighed | 2,05%RH typisk (fra 10 til 90%) |
| Dugpunkts nøjagtighed | 15°C typisk (-35 til 80°C 40 til 100%RH) |
| Loggefrekvens | Valgbar fra 10 sek. til 12 timer |
| Status indikatorer | Rød og grøn lysdiode |
| Batteriforbrug | 3 år (ved 25°C og 1 min. loggefrekvens) |
| Batteritype | 1 stk. 3,6V ½ AA (medfølger!) |
| Antal logninger | 16382 |
| Logger start | Øjeblikkeligt eller forsinket |
| Alarm muligheder | Bruger valgbarre høj/lav |
| PC software | Medfølger (downloades) |
| Dimensioner | 108 x 25 x 22 mm. |
| Tæthedsgrad | IP67 |
| Medfølgende tilbehør | Vægbeslag |
Relaterede varer
WiFi baseret trådløs dør-kontakt alarmenhed, med ekstern DC probe
EL-Wireless-Alert-DC. Mini trådløs dørkontakt WiFi sensor. Sender alarm/advarsels e-mails.
På lager
Temperature USB data logger, no software required, multi platform
USB-baseret temperatur datalogger med høj nøjagtighed. Ingen software skal installeres!
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 868,75 DKK
Inkl. moms
USB Data logger with sensor for 3-1000 ppm CO
CO USB-datalogger med intern sensor, inkl. software
I restordre
Pad-Thermometer with connector for external TC probe
Datalogger-Termometer med "Touch" skærm Inkl. PC software ...
I restordre
WiFi Data logger with internal temperature and Humidity sensors
WiFi temperatur + fugt datalogger med interne sensorer
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
1.325,00 DKK – 1.681,25 DKKInkl. moms
WiFi Data logger high accuracy, with high accuracy temperature sensor, visual and audio alarm
WiFi temperatur datalogger med ekstern glycol sensor + alarm med lys og lyd.
I restordre
EL-USB-5/5+ USB baseret Event datalogger
Event Count og State datalogger inkl. PC software
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 743,75 DKK
Inkl. moms
USB Data logger with 0-30V dc input
USB Spændings datalogger inkl. PC software
På lager
