Thermapen Classic with surface probe
ETI-231-279 Inkl. kalibreringscertifikat
993,75 DKKInkl. moms
I restordre (Forventet leveringstid ca. 14 dage)
-
-
Inkl. moms
-
Inkl. moms
-
Inkl. moms
-
Inkl. moms
-
Inkl. moms
-
Inkl. moms
-
Inkl. moms
Tilgængelig på restordre
Fri fragt på ordrer
over 599 DKK
30 dages returret
40 års erfaring
Godkendt af fødevarestyrelsen
Smileyordning
Beskrivelse
Pro-Surface Thermapen®. Termometer til måling af overflade-temperaturer
Det nye Pro-Surface Thermapen®-termometer måler mere præcist end et infrarødt termometer temperaturen på grill kogeplader og andre overflader. Ved brug af et infrarødt termometer skal du foretage justeringer for emissivitet og måleafstand m.v. før du kan foretage en korrekt måling. Men med en Pro -Surface Thermapen® hiver du bare måleproben ud placerer målehovedet på overfladen og aflæser målingen med høj nøjagtighed. Mere simpelt kan det ikke gøres!
Pro Surface Thermapen har et temperatur måleområde fra -49,9 til 299,9°C og den har en måleopløsning som kan vælges på 0,1°C eller 1°C og den leveres med et GRATIS sporbart kalibreringscertifikat.
Thermapen®-Pro-Surface pennen er robust og “stænkbestandig”. Den er designet til industriel brug og den betjenes helt uden brug af knapper og indstillinger! Åbn måleproben og den er tændt – luk den og den er slukket.
Til brug for beskyttelse af apparatet er det muligt at tilkøbe en beskyttende silikone-kappe.
Du kan tilpasse din Thermapen endnu mere ved hjælp af mikrokontakterne i batterirummet.
Tekniske specifikationer
| Temperatur måleområde | -49,9 til 299,9°C |
| Måleopløsning | 0,1°C eller 1°C (valgbar) |
| Målenøjagtighed | ±0,4°C (fra -49,9 til 199,9°C) derefter ±1°C |
| Batteri | 2 x 3 volt CR2032 lithium |
| Batteri levetid | 1500 timer |
| Sensor type | Thermocouple Type-K |
| Display | 14,3mm LCD |
| Dimensioner | 19 x 47 x 153 mm |
| Vægt | 100 gram |
| Gratis sporbart kalibreringscertifikat medfølger | |
Relaterede varer
TC Type-K/T indstiksprobe, -75 til +250°C, Ø3,3 x 100 mm, med håndtag.
ETI-123-159 (Type-K, Lige ledn.), ETI-323-159 (Type-K, Snoet ledn.), ETI-127-159 (Type-T, Lige ledn.), ETI-327-159 (Type-T, Snoet ledn.)
I restordre
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
418,75 DKK – 431,25 DKKInkl. moms
Thermapen med kombineret indstiksprobe- og Infrarødt- termometer
ETI-228-065 (hvid) / ETI-228-045 (Rød).
Inkl. kalibreringscertifikat.
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
1.156,25 DKKInkl. moms
TC Type-K Ledningssensor med blottet målepunkt, -75 til 250°C, 3 længder.
ETI-133-362 (Ø1,5 x 1 m), ETI-133-363 (Ø1,5 x 2 m), ETI-133-360 (Ø1,5 x 5 m).
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 125,00 DKK
Inkl. moms
ETI-133-040. Thermocouple Type-K
Måleområde: -10 til 100°C
På lager
Type-K Heavy Duty Temperature Probe, Ø8 x 500 mm, Reduced tip
ETI-133-130. Thermocouple probe, Ø8 x 500 mm, Reduceret målespids.
På lager
Type K High-temperature MI probe Ø1,5 x 130 mm hex handle 1 meter
ETI-123-204. Thermocouple probe. Ø1,5 x 130 mm, med håndtag.
På lager
K-Type ribbon surface probe Ø8 x 130 mm hex handle 1 metre lead
ETI-123-044. Thermocouple probe. Ø8 x 130 mm, med håndtag og 1 metre ledning.
På lager
