Fri fragt på ordrer
over 599 DKK
30 dages returret
40 års erfaring
Godkendt af fødevarestyrelsen
Smileyordning
Beskrivelse
Lednings-sensor med glasfiberisolerede ledere. Thermocouple Type-K
Lednings-sensor med glasfiberisolerede ledere. Thermocouple Type-K
Denne glasfiberisolerede Thermocouple Type-K temperatursensor består alene af ledningen og det blottede målepunkt (Junction) hvilket gør den til en af de hurtigste målesensorer til temperaturmåling.
Da der ikke er påmonteret en metalprobe på sensorens måle-punkt er reaktionstiden mindre end ½ sekund.
Den er således velegnet til bl.a. måling af luft-temperaturer (i køleskabe kølerum frysere ovne m.v.) samt til nedstøbning i cement el.lign.
Tekniske specifikationer
| Temperaturområde | -60 til +350°C |
| Nøjagtighed | ±0,5°C (0 til 100°C) |
| Reaktionstid | Mindre end ½ sek. |
| Sensor | Thermocouple Type-K |
| Diameter (ledningen) | Ø1,5 x 50/100/150 mm |
| Ledningslængde | 1 meter (ETI-133-382) / 2 meter (ETI-133-383) |
| TC Stik | MPK Miniature TC stik (grøn) |
| Fabrikant | ETI (England) |
Relaterede varer
TC Type-K/T indstiksprobe, -75 til +250°C, Ø3,3 x 100 mm, med håndtag.
ETI-123-159 (Type-K, Lige ledn.), ETI-323-159 (Type-K, Snoet ledn.), ETI-127-159 (Type-T, Lige ledn.), ETI-327-159 (Type-T, Snoet ledn.)
I restordre
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 418,75 DKK
Inkl. moms
K-Type Heavy duty surface probe Ø12 x 130 mm
ETI-123-020. Thermocouple probe, Ø12 x 130 mm.
På lager
TC Type-K Rulle-overfladeprobe med PTFE eller stål hjul. -75 til 250°C.
ETI-123-036 (PTFE hjul) / ETI-123-038 (Stål hjul). 50 x 45 mm. Håndtag og 1 m ledning.
I restordre
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 1.700,00 DKK
Inkl. moms
K-Type surface probe Ø6 x 130 mm
ETI-123-000. Thermocouple Probe, Ø6 x 130 mm.
På lager
ETI-133-175. Thermocouple Type-K
Måleområde: -75 til +250°C
På lager
Thermocouple Type K/T ledningssensor med blottet målepunkt, -75 til 250°C, 3 længder.
ETI-133-362 (TC-K Ø1,5 x 1 m), ETI-137-362 (TC-T Ø1,5 x 1 m), ETI-133-363 (TC-K Ø1,5 x 2 m), ETI-137-363 (TC-T Ø1,5 x 2 m), ETI-133-360 (TC-K Ø1,5 x 5 m).
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 125,00 DKK
Inkl. moms
TC Type-K Robust ledningssensor probe med blottet målepunkt. -75 til 250°C. 2 længder.
ETI-133-372 (ø2,4 x 1 m), ETI-133-373 (Ø2,4 x 2 m).
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 181,25 DKK
Inkl. moms
