900038-00 – Cryo-Temp. Datalogger til logning af ultra lave temperaturer.
Logger temperaturer fra -86°C til +35°C. Hukommelse: 64024 logninger.
2.025,00 DKKInkl. moms
I restordre (Forventet leveringstid ca. 14 dage)
Tilgængelig på restordre
Fri fragt på ordrer
over 599 DKK
30 dages returret
40 års erfaring
Godkendt af fødevarestyrelsen
Smileyordning
Beskrivelse
Cryo-Temp dataloggeren registrerer temperaturer så lavt som -86°C.
Den kan således bruges i en bred vifte af applikationer såsom overvågning af blodplasma vacciner lægemidler frosne fødevarer og skibscontainere m.v.
Denne enkeltstående enhed kræver ingen eksterne måleprober målesensoren er indbygget i dataloggeren.
Kommunikationen imellem loggeren og PC’en foregår via en USB docking station (IFC300) som sælges separat.
Cryo-Temp giver dato- og tidsstemplet temperaturaflæsninger og bruger MadgeTechs standard datalogger software.
Brugeren kan få vist dataene grafisk såvel som i eller tabelform. Høje og lave alarmgrænser og høje og lave advarselsgrænser kan vælges via softwaren.
Advarselsgrænserne kan indstilles til at advare brugeren når temperaturen nærmer sig en høj eller lav alarmgrænse.
Cryo-Temp er udstyret med tre lysdioder:
Den grønne LED blinker hvert 15. sek. for at vise at dataloggeren er i gang med at logge og at “alt er normalt”.
Den gule LED blinker i stedet hvert 3. sekund hvis en af advarselsgrænserne er eller har været overskredet.
Hvis alene den røde LED blinker hvert 3. sekund så har en af alarmgrænserne været overskredet.
Cryo-Temp er den ideelle temperaturovervågningsløsning til enhver applikation der involverer datalogning ved lav temperatur.
Tekniske specifikationer
| Temperatur måleområde | -86°C til +35°C |
| Temperatur måleopløsning | 0,1°C |
| Temperatur målenøjagtighed | ±1,0°C |
| Målesensor-type | Thermistor |
| Memory | 64.024 logninger |
| Loggehastighed | valgbar fra 5 sek. til 24 timer |
| Batterikapacitet | 2 år typisk ved 25°C og 1 min. loggefrekvens 1 år typisk ved -80°C og 1 min. loggefrekvens |
| Batteritype | 3,6V lithium batteri (LTC-7PN) IKKE skiftbart! |
| Materiale | ABS plastik |
| Tæthedsgrad | IP64 |
| Dimensioner | 83 x 54 x 11 mm |
| Vægt | 40 gram |
| Nødvendig kommunikationspakke | IFC300 |
| Godkendelser | CE Godkendt til brug ombord på "Delta® Mainline Flights" |
Relaterede varer
901469-00, Temperature and Humidity logger
Robust Temperatur og fugtigheds logger i aluminiums hus.
I restordre
MaT-Temp1000IS Robust temperatur logger
Robust temperatur datalogger, i 4 probelængder. Inkl. NIST kalibreringscertifikat
I restordre
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
2.025,00 DKKInkl. moms
900091-00, Egg Temp RH Data Logger for temperature and humidity
Temperatur og Fugt datalogger udformet som et æg
I restordre
902144-00, Wireless Meat Temperature Data Logger with Two way Communication
Trådløs fødevare temperatur logger, med ekstern probe
På lager
MaT-MicroRHTemp Miniature Temp and Humidity Recorder
MicroRHTemp datalogger
I restordre
901377-00, Rainfall Recording system
Komplet system til måling/logning af regnvand
I restordre
MaT-RHTemp2000 Temperatur og fugt logger med LCD display
Temperatur og Fugt datalogger med LCD Display
I restordre
900103-00, 1 Channel Event Data Logger
Event / hændelses - datalogger, 10 års batteri kapacitet, inkl. NIST kalibreringscertifikat.
I restordre
