Fri fragt på ordrer
over 599 DKK
30 dages returret
40 års erfaring
Godkendt af fødevarestyrelsen
Smileyordning
Beskrivelse
Egg Temperature and Humidity Recorder
MadgeTechs EggTemp-RH is specifically designed to measure and record the humidity and temperature of eggs during shipping storage and incubation. The data logger thermally responds to an environment the same way a real egg does simulating the humidity and temperature experience of the actual product.
The EggTemp-RH can measure 0 to 95%RH and up to 50°C. It has a user replaceable battery that typically lasts up to 1 year. The nonvolatile memory can hold up to 32.767 readings and will retain data even if the battery becomes discharged.
MadgeTechs data logger software offers an easy way to analyze data. Data can be viewed in Celsius or Fahrenheit and in graph summary or data formats. For further analysis data can also be exported to Excel.
Tekniske specifikationer
TEMPERATURE
HUMIDITY
GENERAL
| Temperature Sensor | Internal semiconductor |
|---|---|
| Temperature Range | 0 to 60°C |
| Temperature Resolution | 0,1°C |
| Temperature Calibrated Accuracy | ±0,3°C |
| Humidity Sensor | Internal semiconductor |
|---|---|
| Humidity Range | 0 to 95%RH |
| Humidity Resolution | 0,5% RH |
| Humidity Calibrated Accuracy | ±3,0%RH |
| RH Units | %RH dew pt. water vapor concentration (mg/hl) |
| Memory | 16383 pr.channel |
|---|---|
| Reading Rate | 2 seconds up to 12 hours |
| Baud Rate | 38.400 |
| LED Indicators | Red & Green |
| Battery Life | 1 year |
| Material | Enclosure: HDPE Logger: Stainless Steel |
| Dimensions | 57,1 x 42,67 mm |
| Operating Environment | 0~60°C 0~95%RH non-condensing |
| Required Interface Package | IFC102 |
| Approvals | CE |
| Weight | 0,1250 LBS |
Relaterede varer
900088-00, Egg Temp Data Logger
Temperatur datalogger udformet som æg
I restordre
902144-00, Wireless Meat Temperature Data Logger with Two way Communication
Trådløs fødevare temperatur logger, med ekstern probe
På lager
900103-00, 1 Channel Event Data Logger
Event / hændelses - datalogger, 10 års batteri kapacitet, inkl. NIST kalibreringscertifikat.
I restordre
902013-00, Intrisically safe Temperature and Humidity logger with stainless steel enclosure
RHTemp1000IS Fugt og
temperatur datalogger
I restordre
901846-00, 160mV DC Voltage Data Logger
MadgeTech Volt101A datalogger ±160mV DC
I restordre
900103-00, Exhoust temperature recording system
Datalogger til registrering af temperatur på udstødningsgas inkl. logger probe og PC sw.
I restordre
901678-00, 1 kanals Temperatur Data Logger, Model Temp101A.
Temperatur-logger med plads til 2 mil. logninger, 10 års batteri, inkl. kalibreringscertifikat
På lager
State Datalogger til registrering af hændelser, 10 års batterikapacitet, incl. NIST kalibreringscertifikat
På lager
