Fri fragt på ordrer
over 599 DKK
30 dages returret
40 års erfaring
Godkendt af fødevarestyrelsen
Smileyordning
Beskrivelse
Ekstra lange indstiks-prober. Thermocouple Type K
Her kan du vælge en ekstra lang og robust temperaturprobe hvor selve metalproben har længder på enten 1 meter 1,4 meter eller 2 meter!
Disse lange afstivede måleprober i rustfrit stål med T-formet polypropylen-håndtag er udstyret med en indsnævret følespids (reduceret diameter) som sikrer en hurtigere respons tid.
Responstiden er derved mindre end 20 sekunder selvom der er tale om en kraftig metal-probe.
Proben kan anvendes til rigtig mange forskellige applikationer bl.a. til industrielle målinger så som f.eks. måling af temperaturer i asfalt korn møddinger m.v
Tekniske specifikationer
| Reaktionstid | Mindre end 20 sekunder |
| Temperatur måleområde | -75 til +250°C |
| Nøjagtighed | ±0,5°C |
| Mål (måleproben) | Ø9,5 x 1000 mm/1400 mm/2000 mm |
| Mål (målespids) | Ø6,35 x 25 mm |
| Øvrige TC typer | Fås også som Type-T Thermocouple |
| Håndtag | T-formet fremstillet i Polypropylene |
| Ledningslængde | 1 meter |
Relaterede varer
TC Type-K/T indstiksprobe, -75 til +250°C, Ø3,3 x 100 mm, med håndtag.
ETI-123-159 (Type-K, Lige ledn.), ETI-323-159 (Type-K, Snoet ledn.), ETI-127-159 (Type-T, Lige ledn.), ETI-327-159 (Type-T, Snoet ledn.)
I restordre
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 418,75 DKK
Inkl. moms
Thermapen med kombineret indstiksprobe- og Infrarødt- termometer
ETI-228-065 (hvid) / ETI-228-045 (Rød).
Inkl. kalibreringscertifikat.
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 1.156,25 DKK
Inkl. moms
K-Type Precision ribbon surface probe Ø15 x 130 mm
ETI-123-030. Thermocouple probe, Ø15 x 130 mm.
På lager
TC Type-K Robust ledningssensor probe med blottet målepunkt. -75 til 250°C. 2 længder.
ETI-133-372 (ø2,4 x 1 m), ETI-133-373 (Ø2,4 x 2 m).
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 181,25 DKK
Inkl. moms
K-Type surface probe Ø6 x 130 mm
ETI-123-000. Thermocouple Probe, Ø6 x 130 mm.
På lager
Type-K Heavy Duty Temperature Probe, Ø8 x 500 mm, Reduced tip
ETI-133-130. Thermocouple probe, Ø8 x 500 mm, Reduceret målespids.
På lager
TC Type-K Fleksibel (bøjelig) højtemp. probe. -200 til 1100°C. 2 længder.
ETI-123-212 (Ø3 x 130 mm), ETI-123-213 (Ø3 x 300 mm). Thermocouple prober med håndtag.
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 512,50 DKK
Inkl. moms
K-Type ribbon surface probe Ø8 x 130 mm hex handle 1 metre lead
ETI-123-044. Thermocouple probe. Ø8 x 130 mm, med håndtag og 1 metre ledning.
På lager
