Thermocouple Type K/T ledningssensor med blottet målepunkt, -75 til 250°C, 3 længder.
ETI-133-362 (TC-K Ø1,5 x 1 m), ETI-137-362 (TC-T Ø1,5 x 1 m), ETI-133-363 (TC-K Ø1,5 x 2 m), ETI-137-363 (TC-T Ø1,5 x 2 m), ETI-133-360 (TC-K Ø1,5 x 5 m).
Fra 125,00 DKK Inkl. moms
På lager
Fri fragt på ordrer
over 599 DKK
30 dages returret
40 års erfaring
Godkendt af fødevarestyrelsen
Smileyordning
Beskrivelse
Lednings sensor. Thermocouple Type-K / Type-T.
Denne sensor består alene af den tynde PFA eller PTFE-isolerede Thermocouple Type-K eller Type-T tråd samt det blottede målepunkt (junction) hvilket gør den til en af de hurtigst mulige temperatur-målesensorer.
Da der ikke er påmonteret en metal-probe på sensorens måle-punkt (junction) er måle-reaktionstiden mindre end 0,5 sekunder.
Den er således velegnet til bl.a. måling af luft-temperaturer (i køleskabe frysere ovne m.v.) samt til nedstøbning i cement el.lign.
- Type K: PFA isolering
- Type T: PTFE isolering
- Målenøjagtighed (Type K) ±0,5 °C, (i temperaturområdet fra 0°C til 100°C)
- Målenøjagtighed (Type T) ±0,2 °C, (i temperaturområdet fra -20°C til 70°C)
Tekniske specifikationer
| Temperaturområde | -75 til +250°C |
| Nøjagtighed Type T | ±0,5°C (0 til 100°C) |
| Nøjagtighed Type K | ±0,2°C (-20 til 70°C) |
| Sensor | Thermocouple Type-K / Type-T |
| Diameter (ledning) | Ø1,5 mm |
| Ledningslængde | 1 meter (Type K / Type T) 2 meter (Type K / Type T) 5 meter (Type K) |
| TC Stik | MPK Miniature TC stik |
| Lednings diameter | Ø 1,5 mm |
Relaterede varer
Type-K Oven Probe, Ø3,5 x 130 mm, Stainless steel handle
ETI-133-170. Thermocouple probe, Ø3,5 x 130 m.
På lager
K-Type Heavy duty surface probe Ø12 x 130 mm
ETI-123-020. Thermocouple probe, Ø12 x 130 mm.
På lager
TC Type-K Stik-monteret indstiksprobe, -75 til +250°C.
ETI-133-151. Thermocouple probe for bl.a. Sous Vide. Ø1,0 x 90 mm.
På lager
TC Type-K Miniature nåle-probe uden håndtag. -75°C til 250°C.
ETI-133-180 (1 m ledning), ETI-133-182 (2 m ledning). Ø 1,4 x 50 mm Thermocouple prober.
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 581,25 DKK
Inkl. moms
TC Type-K/T indstiksprobe, -75 til +250°C, Ø3,3 x 100 mm, med håndtag.
ETI-123-159 (Type-K, Lige ledn.), ETI-323-159 (Type-K, Snoet ledn.), ETI-127-159 (Type-T, Lige ledn.), ETI-327-159 (Type-T, Snoet ledn.)
I restordre
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 418,75 DKK
Inkl. moms
ETI-133-040. Thermocouple Type-K
Måleområde: -10 til 100°C
På lager
K-Type surface probe Ø6 x 130 mm
ETI-123-000. Thermocouple Probe, Ø6 x 130 mm.
På lager
K-Type magnet surface probe Ø24 x 28 mm, 500 mm lead
ETI-133-017. Termocouple probe, Ø24 x 28 mm.
På lager
