Fri fragt på ordrer
over 599 DKK
30 dages returret
40 års erfaring
Godkendt af fødevarestyrelsen
Smileyordning
Beskrivelse
Køleskabs/fryser termometer med høj nøjagtighed – ThermaGuard® 101 (ETI-226-511)
2-kanals Køleskabs/Fryser termometer med max./min. og alarm funktioner.
- Digitalt max./ min. termometer med alarm funktion
- 2 temperatursensorer måler såvel rum-temperaturen som køleskabs/fryser temperaturen
- Ledningen til den eksterne måleprobe er 1 meter lang og ganske tynd!
- Temperatur alarm (lyd-alarm 82 dB)
- Viser aktuel temperatur OG max. og min. temperaturerne samtidig!
- Kan skifte imellem °C or °F
- Kan hænge såvel som stå
- Kan leveres inkl. kalibrerings certifikat (model ETI-891-511)
Dette nye 2-kanals digitale max./min. og alarm termometer har et ekstra stort LCD display samt en hukommelse som kan huske den højeste- og den laveste temperatur.
Enheden har to temperatursensorer. En intern sensor som kan måle rumtemperaturen og en ekstern vandtæt sensor med en 1 meter lang (og meget tynd) PVC ledning som kan måle en temperaturen inde i køleskabet eller i fryseren.
Termometeret viser rum-temperaturen i området fra -19,9 til +49,9 °C samt køleskabs/fryser temperaturen i temperaturområdet fra -39,9 til 49,9°C med en opløsning på 0,1 °C og en nøjagtighed på ±0,4 °C.
Ny CalCheck funktion
CalCheck 0,0 °C (±0,1°C) er en ny funktion som er introduceret i denne nye model!. En funktion som gør at apparatets nøjagtighed kan checkes når som helst!
Gratis tilbehør:
Et rigtig smart lille monteringsbeslag med hele 4 forskellige anvendelsesmuligheder medfølger!
Med dette beslag bliver termometret i stand til at kunne:
- stå på bordet eller på en anden plan overflade
- hænge i f.eks. en køleskabs-rippe eller i en krog
- monteres på en væg (med skruer)
- monteres på en tre-fod eller på en ETI Clips-holder
Tekniske specifikationer
| Måleområde - intern sensor | -19,9 til 49,9 °C (kun model 226-101) |
| Måleområde - ekstern sensor | -39,9 til 49,9 °C |
| Måleopløsning | 0,1 °C |
| Nøjagtighed | ±0,4°C |
| Batterier | 2 x 1,5 volt AA batterier (medfølger) |
| Batteri levetid | 25000 timer (ved normalt brug og uden brug af alarm) |
| Målesensor type | Termistor |
| Alarm Lydniveau | 82 dB |
| Display | Stort specialdesignet LCD |
| Mål | 29 x 73 x 96 mm |
| Vægt | 165 gram |
| OBS! Dette termometer fås også inkl. kalibreringscertifikat. Så hedder det: ETI 891-511 | |
Relaterede varer
TC Type-K/T indstiksprobe, -75 til +250°C, Ø3,3 x 100 mm, med håndtag.
ETI-123-159 (Type-K, Lige ledn.), ETI-323-159 (Type-K, Snoet ledn.), ETI-127-159 (Type-T, Lige ledn.), ETI-327-159 (Type-T, Snoet ledn.)
I restordre
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 418,75 DKK
Inkl. moms
TC Type-K Fleksibel (bøjelig) højtemp. probe. -200 til 1100°C. 2 længder.
ETI-123-212 (Ø3 x 130 mm), ETI-123-213 (Ø3 x 300 mm). Thermocouple prober med håndtag.
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 512,50 DKK
Inkl. moms
TC Type-K Stiv flad probe, til måling imellem pakker, -75 til 250°C. To probelængder.
ETI-123-060 (Ø4,5 x 130 mm), ETI-123-080 (Ø4,5 x 500 mm) med håndtag og 1 m ledning.
I restordre
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 418,75 DKK
Inkl. moms
Type K High-temperature MI probe Ø1,5 x 130 mm hex handle 1 meter
ETI-123-204. Thermocouple probe. Ø1,5 x 130 mm, med håndtag.
På lager
TC Type-K/T standard indstiksprobe, -75 til +250°C, Ø 3,3 x 130 mm, (1 m. ledning).
ETI-123-160 (Type-K, lige ledn.), ETI-323-160 (Type-K, snoet ledn.), ETI-127-160 (Type-T, lige ledn.), ETI-327-160 (Type-T, snoet ledn.)
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 387,50 DKK
Inkl. moms
Type T Miniature nåle probe, -75 til 250°C
ETI-137-180. Thermocouple probe. Ø 1,4 x 50 mm.
I restordre
TC Type-K Robust indstiksprobe i 2 længder. -75 til +250°C.
ETI-133-120 (Ø6,36 x 300 mm) / ETI-133-126 (Ø6,35 x 100 mm). Med T-formet håndtag.
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 656,25 DKK
Inkl. moms
K-Type Precision ribbon surface probe Ø15 x 130 mm
ETI-123-030. Thermocouple probe, Ø15 x 130 mm.
På lager
