Fri fragt på ordrer
over 599 DKK
30 dages returret
40 års erfaring
Godkendt af fødevarestyrelsen
Smileyordning
Beskrivelse
Model 9035 håndholdt kombineret anemometer og thermometer
- Viser lufthastighed og temperatur samtidigt
- Fem skalaer: m/s km/t ft/min knots og mph
- Viser også Max./Min. og gennemsnitlige læsninger
- enkel og nem at betjene
Det håndholdte 9035 anemometer og termometer er en generel lufthastighedsmåler som viser såvel luftstrøm-hastigheden som temperaturen samtidigt.
Lufthastigheden måles i området 0,4 til 30 meter pr. sekund og temperaturen måles i intervallet -30 til 60 °C.
Instrumentet viser luftstrøm-hastigheden i fem forskellige skalaer: Meter pr. sekund (m/s) Kilometer i timen (km/t) Fod pr. minut (ft/min) knob og miles i timen (mph) .
Temperaturen kan vises i området -30 til 60 °C i enten °C eller °F med en opløsning på 0,1 °C/°F.
Enheden har en automatisk slukke-funktion baggrundsbelyst display gennemsnitlig aflæsning (sidste 10) samt max./min. funktioner.
Vindmåleren model 9035 er fremstillet i et robust ABS-etui og har et letlæseligt LCD display.
Apparatet tilbyder en effektiv måde at måle lufthastighed volumen og temperatur i mange industrier. Det bruges mest til at teste effektiviteten af ventilations- opvarmnings- og klimaanlæg men bruges også til forskellige kontrollerede laboratorietestapplikationer såsom vindtunneler.
Det kan også bruges til måling af udendørs vindforhold som en del af sundheds- og sikkerhedskontrol såvel som i mange fremstillingsprocesser.
Tekniske specifikationer
| Lufthastigheds måleområde | 0,4 til 30 m/s |
| Temperatur måleområde | -10 til 50°C |
| Måleopløsning | 0,1 °C/°F |
| Målenøjagtighed - luftstrøm/hastighed | ±3% af fuld skala ±0,5 |
| Målenøjagtighed - temperatur | ±1,5 °C |
| Måleskalaer (luftstrøm/hastighed) | m/s km/t ft/min knots & mph |
| Display | Specialfremstillet LCD |
| Batterier | 3 x 1,5 volt AAA (medfølger) |
| Batterilevetid | 100 timer med baggrundsbelysning 1000 timer uden baggrundsbelysning |
| Dimensioner | Måleenheden: 32 x 71 x 141 mm Vindmåleenheden: 155 x 76 x 35 |
| Vægt | 270 gram |
Relaterede varer
Type T Miniature nåle probe, -75 til 250°C
ETI-137-180. Thermocouple probe. Ø 1,4 x 50 mm.
I restordre
TC Type-K Fleksibel (bøjelig) højtemp. probe. -200 til 1100°C. 2 længder.
ETI-123-212 (Ø3 x 130 mm), ETI-123-213 (Ø3 x 300 mm). Thermocouple prober med håndtag.
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 512,50 DKK
Inkl. moms
K-Type right-angled ribbon surface probe
ETI-123-032. Thermocouple Type K. Vinklet overflade probe. Ø15 x 130 mm.
I restordre
ETI-133-040. Thermocouple Type-K
Måleområde: -10 til 100°C
På lager
TC Type-K/T luft eller gas probe. -75°C til 250°C, Ø4,5 x 130 mm med håndtag, 1 m ledning.
ETI-123-300 (Type-K, lige ledn.), ETI-323-300 Type-K, snoet ledn.), ETI-127-300 (Type-T, lige ledn.), ETI-327-300 Type-T, snoet ledn.).
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 443,75 DKK
Inkl. moms
TC Type-K Robust ledningssensor probe med blottet målepunkt. -75 til 250°C. 2 længder.
ETI-133-372 (ø2,4 x 1 m), ETI-133-373 (Ø2,4 x 2 m).
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 181,25 DKK
Inkl. moms
K-Type Precision ribbon surface probe Ø15 x 130 mm
ETI-123-030. Thermocouple probe, Ø15 x 130 mm.
På lager
Thermapen med kombineret indstiksprobe- og Infrarødt- termometer
ETI-228-065 (hvid) / ETI-228-045 (Rød).
Inkl. kalibreringscertifikat.
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 1.156,25 DKK
Inkl. moms
