Fri fragt på ordrer
over 599 DKK
30 dages returret
40 års erfaring
Godkendt af fødevarestyrelsen
Smileyordning
Beskrivelse
ETI-ThermaData Lite datalogger model
- Lysdiode indikerer om en af temperaturgrænserne er/har været overskredet
- Du vælger selv de ønskede temperaturgrænser for high/low alarm
- Ideel til brug for f.eks. lager og fragt
- Gratis PC software (hentes fra ETI’s hjemmeside)
- Leveres dog uden USB-C kabel. (kan tilkøbes hvis ikke du har et)
Har du brug for en lille smart vandtæt simpel OG billig men effektiv og nøjagtig datalogger f.eks. til fragt-formål el.lign så er denne ThermaData-Lite datalogger måske lige den som du leder efter.
Dens data-memory er på 16000 logninger og med et temperaturområde fra -40 til +85°C en opløsning på 0,1°C samt en nøjagtighed på ±0,5°C er denne lille datalogger anvendelig til rigtig mange forskellige applikationer.
Via det medfølgende PC program er det nemt at opsætte loggeren samt at efterfølgende aflæse de opsamlede måledata.
Loggeren tilsluttes direkte til PC’en via et USB-C kabel og dataloggeren leverer derefter automatisk en A4 side i PDF-format indeholdende en oversigt over hele logningen. Nemmere kan det ikke gøres for dig!

Ud over denne logger-rapport side har du naturligvis også mulighed for at generere dine egne data-sider. I data-list-format kurveformat statestik m.v. Og du kan eksporterer alle dataene til Excel-format om ønsket.
Dataloggeren leveres komplet inkl. batteri men USB kablet skal tilkøbes!
Den findes i 4 forskellige farver:
Hvid (model ETI-293-010)
Gul (model ETI-293-020)
Blå (model ETI-293-050)
Sort (model ETI-293-070)
Yderligere info
Her kan du se produktsiden fra ETI´s produktkatalog: ThermaData Lite Logger
Tekniske specifikationer
| Loggefrekvens | 6 sek. til 255 minutter (bruger justermar) |
| Måleområde | -40 til +85°C omgivelsestemperatur |
| Måleskala | Celsius |
| Måleopløsning | 0,1°C |
| Nøjagtighed | ±0,5°C |
| Status indikator | Rød og grøn LED |
| Batterilevetid | 3 år minimum |
| Batteritype | 3,6 volt halvt AA lithium batteri (medfølger) |
| Antal logninger | 16000 |
| Logger start | Trykknap start eller tidsinstillet start |
| Alarm muligheder | Bruger valgbarre høj/lav |
| PC software | Medfølger (downloades) |
| Dimensioner | Ø 55 x 25 mm. |
| Vægt | 40 gram |
| Etui materiale/farver | Plastik / hvid gul blå sort |
| Fremstillings land | England |
| Garantiperiode | 2 år |
| Godkendelse | CE |
Relaterede varer
TC Type-K Robust indstiksprobe i 2 længder. -75 til +250°C.
ETI-133-120 (Ø6,36 x 300 mm) / ETI-133-126 (Ø6,35 x 100 mm). Med T-formet håndtag.
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 656,25 DKK
Inkl. moms
TC Type-K Glasfiber ledningssensor m. blottet målepunkt. -60 til +350°C. 2 længder.
ETI-133-382 (Ø1,5 x 1000 mm), ETI-133-383 (Ø1,5 x 2000 mm).
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 162,50 DKK
Inkl. moms
K-Type ribbon surface probe Ø8 x 130 mm hex handle 1 metre lead
ETI-123-044. Thermocouple probe. Ø8 x 130 mm, med håndtag og 1 metre ledning.
På lager
TC Type-K/T indstiksprobe, -75 til +250°C, Ø3,3 x 100 mm, med håndtag.
ETI-123-159 (Type-K, Lige ledn.), ETI-323-159 (Type-K, Snoet ledn.), ETI-127-159 (Type-T, Lige ledn.), ETI-327-159 (Type-T, Snoet ledn.)
I restordre
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
418,75 DKK – 431,25 DKKInkl. moms
K-Type Heavy duty surface probe Ø12 x 130 mm
ETI-123-020. Thermocouple probe, Ø12 x 130 mm.
På lager
Type-K Heavy Duty Temperature Probe, Ø8 x 500 mm, Reduced tip
ETI-133-130. Thermocouple probe, Ø8 x 500 mm, Reduceret målespids.
På lager
Type-K Oven Probe, Ø3,5 x 130 mm, Stainless steel handle
ETI-133-170. Thermocouple probe, Ø3,5 x 130 m.
På lager
TC Type-K/T luft eller gas probe. -75°C til 250°C, Ø4,5 x 130 mm med håndtag, 1 m ledning.
ETI-123-300 (Type-K, lige ledn.), ETI-323-300 Type-K, snoet ledn.), ETI-127-300 (Type-T, lige ledn.), ETI-327-300 Type-T, snoet ledn.).
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 443,75 DKK
Inkl. moms
