900227-00, 140°C Temperature data logger, with M12 probe connector
900227-00. Robust høj-temperaturs logger i rustfrit stål, med M12 stik.
5.087,50 DKKInkl. moms
I restordre (Forventet leveringstid ca. 14 dage)
Tilgængelig på restordre
Fri fragt på ordrer
over 599 DKK
30 dages returret
40 års erfaring
Godkendt af fødevarestyrelsen
Smileyordning
Beskrivelse
The HiTemp140-M12 is a rugged and versatile high temperature data logger featuring an M12 probe connector. Compatible with a wide variety of M12 RTD probe styles this data logger is capable of measuring up to 850 °C (probe dependent).
All of MadgeTech’s HiTemp140 data loggers have a water tight body enclosure made of food grade stainless steel and can be placed in environments with temperatures as high as 140 °C. The operating range of the data logger body can be extended to higher temperatures when used with MadgeTech’s thermal barrier options and suitable probe.
The HiTemp140-M12 records and stores up to 43690 time stamped readings and is equipped with non-volatile solid state memory which retains data even if the battery becomes discharged.
A wide selection of compatible M12 probes are available on the market to choose from making the HiTemp140-M12 the most dynamic data logger of its kind. With the ability to change probes as needed this device satisfies a multitude of application needs with one powerful data logger versus the need for multiple loggers.
Note: NIST Certificate standard calibration is two points at 50 Ω and 150 Ω and is verified at 100 Ω.
Tekniske specifikationer
TEMPERATURE
GENERAL
| Temperature Sensor | Various RTD Probes with M12 Connector (Sold Separately) |
| Temperature Resolution | 0,0001 Ω 0,01 °C Probe Dependent |
| Temperature Calibrated Accuracy | ±0,015 Ω ±0,05 °C Probe Dependent Calibrated Accuracy Range: *18 Ω to 200 Ω -200 °C to +265 °C *Calibrated accuracies based on standard MadgeTech calibrations for 0 Ω to 200 Ω range. |
| Probe Temperature Range | 18 Ω to 400 Ω -200 °C to +850 °C Probe Dependent |
| Memory | 43690 readings |
| Reading Rate | 2 years typical (1 minute reading rate at +25 °C) User Replaceable Battery |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Dimensions | 54,5 x 24,6 x 24,6 mm |
| IP Rating | IP40 - logger alone (with no probe connected) The logger will inherit IP rating of the attached probe (up to and including IP68/IP69K). |
| Submersible | Yes (with probe attached) |
| Operating Environment | -40°C to +140°C 0%RH to 100%RH non-condensing 0,002 PSIA to 60 PSIA |
| Required Interface Package | IFC400 or IFC406 |
| Approvals | CE |
Relaterede varer
901678-00, 1 kanals Temperatur Data Logger, Model Temp101A.
Temperatur-logger med plads til 2 mil. logninger, 10 års batteri, inkl. kalibreringscertifikat
På lager
MaT-PRTemp1000D Differential tryk og temperatur logger
Robust differential tryk & temperatur datalogger, inkl. NIST kalibreringscertifikat.
I restordre
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 26.325,00 DKK
Inkl. moms
902013-00, Intrisically safe Temperature and Humidity logger with stainless steel enclosure
RHTemp1000IS Fugt og
temperatur datalogger
I restordre
901846-00, 160mV DC Voltage Data Logger
MadgeTech Volt101A datalogger ±160mV DC
I restordre
900988-00, pH and Temperature logger
900988-00. Leveres uden pH og Temperatur probe.
I restordre
900091-00, Egg Temp RH Data Logger for temperature and humidity
Temperatur og Fugt datalogger udformet som et æg
I restordre
902144-00, Wireless Meat Temperature Data Logger with Two way Communication
Trådløs fødevare temperatur logger, med ekstern probe
På lager
MaT-RHTemp2000 Temperatur og fugt logger med LCD display
Temperatur og Fugt datalogger med LCD Display
I restordre
