Fri fragt på ordrer
over 599 DKK
30 dages returret
40 års erfaring
Godkendt af fødevarestyrelsen
Smileyordning
Beskrivelse
The MicroRHTemp is a battery powered stand alone humidity and temperature recorder that can fit in the tightest places. It is even small enough to fit into most pill bottles. It features an LED alarm indicator that alerts when user-chosen temperature limits are exceeded. This all-in-one compact portable easy to use device will measure and record up to 16383 measurements per channel. The storage medium is non-volatile solid state memory providing maximum data security even if the battery becomes discharged. Start and stop the device directly from your computer and data retrieval is quick and easy. Simply plug it into an empty COM or USB port and our user-friendly software does the rest.
TEMPERATURE
| Temperature Sensor | Internal semiconductor |
|---|---|
| Temperature Range | 0 to +60°C |
| Temperature Resolution | 0.1°C |
| Temperature Calibrated Accuracy | ±0.5°C |
HUMIDITY
| Humidity Sensor | Internal semiconductor |
|---|---|
| Humidity Range | 0~95%RH |
| Humidity Resolution | 0.1% RH |
| Humidity Calibrated Accuracy | ±3.0%RH |
| RH Units | %RH dew pt. water vapor concentration (mg/hl) |
GENERAL
| Memory | 16383/channel |
|---|---|
| Reading Rate | 2 seconds up to 12 hours |
| Baud Rate | 38400 |
| LED Indicators | Red & Green |
| Battery Life | 1 year |
| Material | 303 stainless steel |
| Dimensions | 1.5″ x 0.6″ dia. (39mm x 16mm) |
| Operating Environment | 0~+60°C 0~95%RH non-condensing |
| Required Interface Package | IFC102 |
| Weight | 0.0625 LBS |
Relaterede varer
MaT-RHTemp2000 Temperatur og fugt logger med LCD display
Temperatur og Fugt datalogger med LCD Display
I restordre
MaT-PRTemp1000D Differential tryk og temperatur logger
Robust differential tryk & temperatur datalogger, inkl. NIST kalibreringscertifikat.
I restordre
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 26.325,00 DKK
Inkl. moms
900091-00, Egg Temp RH Data Logger for temperature and humidity
Temperatur og Fugt datalogger udformet som et æg
I restordre
901724-00, Oven temperature recorder w. Ext, TC probe
ThermoVault. -200 til +350°C Temperatur datalogger m/ ekstern Thermocouple probe
I restordre
900103-00, Exhoust temperature recording system
Datalogger til registrering af temperatur på udstødningsgas inkl. logger probe og PC sw.
I restordre
MaT-VTMS Vaccine Temperature Monitoring System
Vaccine temperatur datalogger system
I restordre
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 3.050,00 DKK
Inkl. moms
900088-00, Egg Temp Data Logger
Temperatur datalogger udformet som æg
I restordre
MaT-Bridge101A Bridge/Strain Gauge Recorder (30mV, 150mV, 1000mV)
Strain Gauge datalogger, 30mV / 150mV / 1000mV, inkl. NIST kalibreringscertifikat
I restordre
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 4.575,00 DKK
Inkl. moms
