Therma 20 Metal Thermometer
ETI-221-700. Måleområde -39,9°C til 149,9°C Målenøjagtighed ±0,2°C
Inkl. kalibreringscertifikat.
1.581,25 DKKInkl. moms
På lager
-
-
Inkl. moms
-
Inkl. moms
-
Inkl. moms
-
Inkl. moms
-
Inkl. moms
På lager (kan bestilles som restordre)
Fri fragt på ordrer
over 599 DKK
30 dages returret
40 års erfaring
Godkendt af fødevarestyrelsen
Smileyordning
Beskrivelse
Therma 20 Metal vandtæt termometer model ETI-221-700
- Nyt og forbedret design
- Vores mest slidstærke termometer til dato !
- Helt vandtæt (IP67)
- Robust aluminium kabinet
- Inklusiv kalibreringscertifikat
Dette nye vandtætte “Therma 20 Metal” termometer er en ny og forbedret udgave af den populære Therma 20 model.
Den er udstyret med den nyeste mikroprocessor-teknologi hvilket giver apparatet en høj nøjagtighed pålidelighed og hurtighed. Materialet som det er fremstillet af gør samtidig dette termometer særdeles godt med hensyn til robusthed holdbarhed og slidstyrke.
At termometret er pålideligt og har et brugervenligt design gør det let at anvende i f.eks. fødevareindustrien.
Termometeret leveres uden måleprobe. Det er således muligt at tilvælge præcis den probe-type som er ideel til formålet.
Den måleprobe som er med på billedet hedder ETI-174-266.
Termometret er fremstillet i eloxeret aluminium og er med en tæthedsgrad på IP67 HELT vandtæt.
Temperatur måleområdet ligger fra -39,9°C til +149,9°C med en måleopløsning på 0,1°C og en målenøjagtighed på 0,2°C.
Apparatet er født med et stort og let aflæseligt LCD display som ud over temperaturen bl.a. også viser batteri-kapaciteten.
Strømforsyningen er 3 stk. standard 1,5V AAA batterier som giver nok strøm til ca. 10,000 timers kontinuerlig brug.
Yderligere info
Her kan du se produktsiden fra ETI´s produktkatalog: Therma 20 Metal Thermometer
Tekniske specifikationer
| Temperaturområde | -39,9°C til 149,9°C |
| Måleopløsning | 0,1°C |
| Nøjagtighed | ±0,2°C ±1% af aflæsningen |
| Batterier | 3 x 1,5V AAA (medfølger) |
| Batteri levetid | 10.000 timer ved 25°C |
| Sensor type | Thermistor |
| Måleskala | Celcius (°C) |
| Display | 15 mm LCD |
| Kabinet materiale | Aluminium |
| Fabrikations land | England |
| Garanti | 2 år |
| Godkendelser | CE / EN 13485 |
| Dimensioner | 37 x 61,4 x 177 mm |
| Vægt | 242 gram |
| GRATIS kalibreringscertifikat medfølger | |
Relaterede varer
TC Type-K Stik-monteret indstiksprobe, -75 til +250°C.
ETI-133-151. Thermocouple probe for bl.a. Sous Vide. Ø1,0 x 90 mm.
På lager
TC Type-K Glasfiber ledningssensor m. blottet målepunkt. -60 til +350°C. 2 længder.
ETI-133-382 (Ø1,5 x 1000 mm), ETI-133-383 (Ø1,5 x 2000 mm).
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 162,50 DKK
Inkl. moms
TC Type-K Stiv flad probe, til måling imellem pakker, -75 til 250°C. To probelængder.
ETI-123-060 (Ø4,5 x 130 mm), ETI-123-080 (Ø4,5 x 500 mm) med håndtag og 1 m ledning.
I restordre
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
418,75 DKK – 518,75 DKKInkl. moms
Type-K Oven Probe, Ø3,5 x 130 mm, Stainless steel handle
ETI-133-170. Thermocouple probe, Ø3,5 x 130 m.
På lager
ETI-133-175. Thermocouple Type-K
Måleområde: -75 til +250°C
På lager
K-Type ribbon surface probe Ø8 x 130 mm hex handle 1 metre lead
ETI-123-044. Thermocouple probe. Ø8 x 130 mm, med håndtag og 1 metre ledning.
På lager
TC Type-K Robust indstiksprobe i 2 længder. -75 til +250°C.
ETI-133-120 (Ø6,36 x 300 mm) / ETI-133-126 (Ø6,35 x 100 mm). Med T-formet håndtag.
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 656,25 DKK
Inkl. moms
