Fri fragt på ordrer
over 599 DKK
30 dages returret
40 års erfaring
Godkendt af fødevarestyrelsen
Smileyordning
Beskrivelse
Legionella-termometer kit.
Forkert vandtemperatur er en vigtig risikofaktor for legionella bakterievækst. Legionellabakterierne formerer sig i vand ved temperaturer mellem 20 og 45°C, især hvis der er næringsstoffer til stede, såsom rustslam eller alger. En typisk bekæmpelsesmetode er at opbevare koldt vand ved temperaturer under 20°C. Varmt vand bør opbevares ved over 60°C og distribueres ved over 50°C.
Dette termometersæt kan bruges til at overvåge temperaturen på både stillestående vand og overfladen af rør og tanke, der er en del af vandsystemet.
Nedsænkningsproben skal placeres i vandet til en dybde på mindst 25 mm; overfladeproben kan bruges til at måle temperaturen på rør og tanke, og tråd-proben kan bruges til at nå vanskelige steder eller hvor de andre prober ikke er egnede.
Dette kit leveres inkl. et sporbart kalibreringscertifikat.
Legionella thermometer kittet indeholder:
1 x 221-041 Therma 1 termometer
1 x 123-160 indstiks probe
1 x 123-030 overflade probe
1 x 133-362 PTFE lednings probe
1 x 806-150 Nedtællings-timer
1 x 836-220 Æske med 100 stk. antibakterielle servietter
1 x 834-150 ABS taske.
Tekniske specifikationer
| Temperatur måleområde (0.1°C) | -99,9 til 299,9°C |
|---|---|
| Temperatur måleområde (1°C) | 300 til 1372°C |
| Max/Min funktion | Ja |
| Måleopløsning | 0,1°C & 1°C |
| Målenøjagtighed (for termometeret uden prober) | ±0,4°C ±0,1% af aflæsningen |
| Batterier | 3 stk. 1,5 volt AAA (medfølger) |
| Batteri levetid | Minimum 5 år (10000 timer) |
| Sensor Type | Thermocouple Type-K |
| Display | 12mm LCD |
| Dimensioner | 25 x 56 x 128mm |
| Vægt | 130 gram |
| Termometerets materiale | ABS plastik inkl. "Biomaster product protection" |
| Fabrikations land | United Kingdom |
| Garantiperiode | 2 år |
| Måleskala | Celsius |
| Certifikat | Gratis kalibreringscertifikat medfølger |
Relaterede varer
TC Type-K/T standard indstiksprobe, -75 til +250°C, Ø 3,3 x 130 mm, (1 m. ledning).
ETI-123-160 (Type-K, lige ledn.), ETI-323-160 (Type-K, snoet ledn.), ETI-127-160 (Type-T, lige ledn.), ETI-327-160 (Type-T, snoet ledn.)
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 387,50 DKK
Inkl. moms
Type-K Oven Probe, Ø3,5 x 130 mm, Stainless steel handle
ETI-133-170. Thermocouple probe, Ø3,5 x 130 m.
På lager
Type K High-temperature MI probe Ø1,5 x 130 mm hex handle 1 meter
ETI-123-204. Thermocouple probe. Ø1,5 x 130 mm, med håndtag.
På lager
TC Type-K Ledningssensor med blottet målepunkt, -75 til 250°C, 3 længder.
ETI-133-362 (Ø1,5 x 1 m), ETI-133-363 (Ø1,5 x 2 m), ETI-133-360 (Ø1,5 x 5 m).
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 125,00 DKK
Inkl. moms
ETI-133-175. Thermocouple Type-K
Måleområde: -75 til +250°C
På lager
TC Type-K Stik-monteret indstiksprobe, -75 til +250°C.
ETI-133-151. Thermocouple probe for bl.a. Sous Vide. Ø1,0 x 90 mm.
På lager
ETI-133-040. Thermocouple Type-K
Måleområde: -10 til 100°C
På lager
