Fri fragt på ordrer
over 599 DKK
30 dages returret
40 års erfaring
Godkendt af fødevarestyrelsen
Smileyordning
Beskrivelse
Hvert basis Sous Vide termometer kit (model ETI-860-036) indeholder:
- Et professionelt “Therma 1” termometer (model ETI-221-041) inkl. kalibreringscertifikat
- En 60 mm Sous Vide nåle-probe (model ETI-133-109
- En rulle speciel vandtæt skum-tape til indførsel af måleproben uden tab af vakuum (ETI- 600-475)
- En taske med lynlås (model ETI-830-003)
Hvert komplet Sous Vide termometer kit (model ETI-860-035) indeholder:
- Et professionelt “Therma 1” termometer (model ETI-221-041) inkl. kalibreringscertifikat.
- En 60 mm Sous Vide nåle-probe (model ETI-133-109)
- En 120 mm Sous Vide nåle-probe (model ETI-133-110)
- En vandtæt nedtællings timer (model ETI-806-150)
- En kasse med 100 stk. antibakterielle sprit-klude (model ETI-836-220)
- En rulle special vandtæt skum-tape til indførsel af måleproben uden tab af vakuum (ETI- 600-475)
- En specielt fremstillet ABS taske (model ETI-834-150)
Se vidio-klippet vedrørende disse Sous Vide kits her: Sous Vide kit
“Sous Vide” madlavning er blevet meget populært i professionelle såvel som i private køkkener i løbet af de seneste år. Nye tilberedningsmetoder kræver nye temperaturmålingsteknikker. Begge vores Sous Vide termometersæt er designet til disse krav.
Ordet “Sous Vide” er fransk og betyder ‘under vakuum’. Der er således tale om en metode til at tilberede mad, som først er blevet forseglet i lufttætte og lufttomme plastikposer og derefter tilberedt i et vandbad i længere tid ved lavere temperaturer end normalt.
Det er vigtigt at teste kernetemperaturen i forbindelse med Sous Vide madlavning, derfor er et præcist termometer et must.
Det er vigtigt at teste kernetemperaturen i forbindelse med Sous Vide madlavning, derfor er et præcist termometer et must.
Yderligere info
Se ETI´s egen beskrivelse af disse Sous Vide kits her. Komplet kit / Basis kit & Sous Vide Thermapen
Tekniske specifikationer
| Temperatur måleområde (0,1°C) | -99,9 to 299,9°C |
|---|---|
| Temperatur måleområde (1°C) | 300 to 1372 °C |
| Max/Min funktion | Ja |
| Måleopløsning | 0,1°C og 1°C |
| Målenøjagtighed (Instrumentet alene) | ±0,4 °C ±0,1% of reading |
| Batterier | 3 x 1,5 volt AAA |
| Batteri levetid | 5 år (10.000 timer |
| Sensor Type | Thermocouple Type K |
| Display | 12mm LCD |
| Dimensioner | Instrument: 25 x 56 x 128 mm Taske (Komplet): 230 x 270 x 80 mm Taske (Basis): 290 x 80 x 46 mm |
| Vægt | 130 gram |
| Instrument etui materiale | ABS plastic inkl. Biomaster bakterie beskyttelse |
| Fabrikationsland | United Kingdom |
| Garanti | 2 år |
| Måleskala | Celsius |
| Certifikat | Gratis sporbart kalibreringscertifikat medfølger |
Relaterede varer
TC Type-K Glasfiber ledningssensor m. blottet målepunkt. -60 til +350°C. 2 længder.
ETI-133-382 (Ø1,5 x 1000 mm), ETI-133-383 (Ø1,5 x 2000 mm).
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 162,50 DKK
Inkl. moms
K-Type Heavy duty surface probe Ø12 x 130 mm
ETI-123-020. Thermocouple probe, Ø12 x 130 mm.
På lager
Type K binder probe Ø3 x 130 mm hex handle 1 meter
ETI-123-240. Thermocouple probe. Ø3 x 130 mm, med håndtag. 1 meter ledning.
I restordre
TC Type-K/T luft eller gas probe. -75°C til 250°C, Ø4,5 x 130 mm med håndtag, 1 m ledning.
ETI-123-300 (Type-K, lige ledn.), ETI-323-300 Type-K, snoet ledn.), ETI-127-300 (Type-T, lige ledn.), ETI-327-300 Type-T, snoet ledn.).
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 443,75 DKK
Inkl. moms
K-Type surface probe Ø6 x 130 mm
ETI-123-000. Thermocouple Probe, Ø6 x 130 mm.
På lager
TC Type-K Robust ledningssensor probe med blottet målepunkt. -75 til 250°C. 2 længder.
ETI-133-372 (ø2,4 x 1 m), ETI-133-373 (Ø2,4 x 2 m).
På lager
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Fra 181,25 DKK
Inkl. moms
Type T Miniature nåle probe, -75 til 250°C
ETI-137-180. Thermocouple probe. Ø 1,4 x 50 mm.
I restordre
